A Stipendium Peregrinum ösztöndíj (STIPI) a Nemzeti Tehetség Központ kiemelt projektje, amely azon kiemelkedő tehetségeknek szól, akik képességeik, tudásuk alapján a világ legrangosabb egyetemeire készülnek felvételizni, és akik vállalják, hogy a megszerzett tudásukat tanulmányaikat követően hasznosítani fogják Magyarországon.
A program fővédnöke és a lebonyolításért felelős Családpárti Alapítvány alapítója Novák Katalin, köztársasági elnök.
A STIPI felépítése
Az idén negyedik alkalommal meghirdetett Stipendium Peregrinum (STIPI) ösztöndíjnak van A, B és C komponense. Hogy melyik komponensben mire lehet pályázni, itt megmutatjuk.
Az „A komponens” esetében a nyertesek számára rendelkezésre bocsátott összeg olyan egyszeri pénzbeli támogatás, amelyet kötelezően a felvételi eljáráson való részvételre kell fordítani. A pályázatban a felvételi eljárás díja, az utazási költség, az utasbiztosítás díja, de akár szállásköltség is tervezhető.
A „B komponens” esetében a következő költségekkel tervezhetnek a pályázók: tandíj, szállás, megélhetési költségek, utazási költség és utasbiztosítás, tankönyvek, nemzetközi nyelvvizsga költsége, egészségügyi biztosítás, tudományos konferencia részvételi díja, tudományos konferencia utazási díja.
A „C komponens” anyagi támogatást nyújt ahhoz, hogy a külföldi tanulmányaikat az Ösztöndíjprogram támogatásával már megkezdő, kiemelkedő tehetségű fiatalok képességeiket továbbra is optimális környezetben bontakoztathassák ki azon a külföldi egyetemen, amelyen már megkezdték tanulmányaikat.
Hogyan zajlik a jelentkezés és kiválasztás?
A “B komponensre” idén június 12-én 14 óráig lehet jelentkezni,
Ha 17 és 24 év közötti magyar állampolgár vagy, akit felvettek a világ legjobb egyetemeinek egyikére.
A pályázatot elektronikus úton kell benyújtani a Családpárti Alapítvány online
pályázatkezelő felületén található elektronikus űrlap kitöltésével és a szükséges mellékletek feltöltésével.
- Mi kell a pályázat beadásához?
magyar állampolgárságot igazoló okirat - tanulói jogviszony fennállásáról szóló igazolás
- hallgatói jogviszony fennállásáról szóló igazolás
- az elmúlt három tanévben elért eredményeket igazoló dokumentumok (oklevelek, versenyeredmények, érettségi bizonyítvány, nyelvvizsga)
További részletek a Családpárti Alapítvány weboldalán.
A pályázóknak egy rövid – maximum kétperces – videóban be is kell mutatkozniuk.
A pályázat elbírálása, kiválasztás
- Először is a Családpárti Alapítvány szakértő munkatársai elvégzik a
pályázatok formai értékelését. - A formai értékelés után a pályázatokban megfogalmazott szövegek szakmai-tartalmi
értékelését a Családpárti Alapítvány által felkért szakmai Értékelőbizottság végzi el. - A formai és szakmai-tartalmi pontszámok összesítése után az első (kb.) ötven legtöbb pontot elért pályázó részt vesz a július 1. és július 3. között megrendezendő kiválasztótáborban. A táborban csoportokba osztva dolgoznak a fiatalok, a csoportok háromnapos munkáját pedig két-két hozzájuk beosztott önkéntes instruktor támogatja. A korábbi években instruktori szerepet vállalt például: Balázs János zongoraművész, Cser-Palkovics András székesfehérvári polgármester, Dávid Kornél kosárlabdázó, Máté Bence természetfotós, Szilágyi Áron kardvívó, Wolf Katalin énekesnő és Novák Katalin fővédnök is.
- A pontszámok, illetve a kiválasztótáborban megszerzett értékelések alapján a legjobb, megközelítőleg harmincöt pályázóval kapcsolatban a Családpárti Alapítvány által felkért szakmai Bírálóbizottság dönt a kiosztandó Ösztöndíjakról.
- A díjazottak száma a „B komponensben” tervezetten legfeljebb huszonöt (25) fő
A pályázattal kapcsolatban további információkat a stipi@cspa.hu e-mail-címen kérhettek, valamint
a csaladpartialapitvany.hu weboldalon olvashattok. A gyakorta felmerülő kérdésekre pedig ITT találhattok választ.
Ha még nem érint téged a felsőoktatás, de érzed magadban az elhivatottságot, hogy a jövőben valamelyik külföldi elit egyetemen tanulj, akkor jegyezd meg ezt a lehetőséget és kövesd figyelemmel a STIPI-t és az oldalunkat!
Hajrá minden tehetséges fiatalnak!
Kiemelt kép forrása: HungaryToday
A leírások forrásai: nemzetitehetsegprogram.hu, csaladpartialapitvany.hu/stipendium-peregrinum, ntk.hu