Hatodik alkalommal hagyományosan Székesfehérváron tartotta kihelyezett ülését az Országos Diáktanács november 29-én pénteken és november 30-án szombaton.
Idén a kihelyezett ülés pénteki programjának fő helyszíne a nemrég megépült Alba Aréna volt, így diákok egy modern környezetben tudtak ülésezni a köznevelési államtitkárság képviselőivel.
A program köszöntőkkel kezdődött. A résztvevőket Mészáros Attila Székesfehérvár alpolgármestere, Dr. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár köszöntötte, majd Dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere, aki az ülés elején közfeladatai miatt nem tudott ott lenni, emiatt az ülés szünete után köszöntötte a diákságot. Az ülésen részt vett továbbá Dr. Balatoni Katalin köznevelési helyettes államtitkár, Dr. Jásper András, a Diákközéletért Alapítvány elnöke.
Új delegáltak és pótdelegáltak bemutatkozása
A kihelyezett ülés előtt tartották az összes vármegyében a Vármegyei Diákparlamenteket, ahol megválasztották az új Országos Diáktanács delegáltakat és pótdelegáltakat, illetve a 2025-ben megrendezésre kerülő Országos Diákparlamentre delegált fiatalokat. Az első programpontja az ülésnek így a résztvevők bemutatkozása volt.
Államtitkári előadás
Dr. Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkár egy oktatáspolitikai áttekintéssel számolt be a diákoknak az ülés elején, ami a 2010 és 2023 közötti adatokat és eredményeket elemezte. Ezzel bemutatva a jelenlegi helyzetképet és a tervezett változásokat a köznevelés területén.
Ajánlási pontok aktuális helyzete
Az ülés folytatásaképp a 2024. évi Országos Diákparlament 63 ajánlási pontjának kidolgozását folytatta az Országos Diáktanács.
26. ajánlás: „Kérjük, hogy az ODT véleményezze a már elkészült, pedagógusokra vonatkozó értékelési rendszert és azzal kapcsolatban javaslatokat tehessen, amennyiben az szükséges.”
Dr. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár tájékoztatta a diákokat a TÉR jelenlegi helyzetéről, illetve hogy a későbbi ülések egyiként az Országos Diáktanács is véleményezni fogja a TÉR kérdőívet, amivel a diákok vagy a szülők fogják értékelni a szaktanárokat. A diákok általi értékelés előre láthatólag a 2024/25-ös tanév végén fog bevezetésre kerülni.
33. ajánlás: „Javasoljuk, hogy az ODT dolgozza ki a filozófia tantárgy visszavételét az alaptantervbe.”
Az Országos Diáktanács csapata elkezdte kidolgozni és erről egy vitát tartottak, aminek az eredménye által tovább folytatják a tervezet kidolgozását és egy következő ülésen újra vitára bocsájtják.
34. ajánlás: „Kérvényezzük mentálhigiéniás témahét kialakítását az iskolákban, és ennek szakmai hátterének átlátható és megfelelő bemutatását.”
A diákok bemutatták az államtitkár úrnak a jelenlegi tervezetet témahét kidolgozására. Évfolyamokra bontott tervezetet készítettek, a diákok, tanárok és a szülők számára is szeretnék kialakítani a témahetet. Dr. Maruzsa Zoltán és Dr. Balatoni Katalin ehhez kapcsolódóan megmutatta a diákoknak az nkp.hu-n elérhető anyagokat ebben a témában, illetve a KRÉTA rendszerbe feltöltött videókat, amik a szülőknek szánt segítő videók.
Péntek este a diákok az ünnepi fényekbe díszített belvárosban tett sétával ismerhették meg jobban a város történelmét, majd kulturális programokon vettek részt.
Az Országos Diáktanács kihelyezett ülésének szombati napján a testület ellátogatott Solium Regni – Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont múzeumba, ahol átfogó képet kaphattak a székesfehérvári koronázó bazilikáról és az eddig ismert kutatásokról.
Ezek után szakmai előadásokat hallgattak a diákönkormányzat fejlesztés és működés javítás témában, valamint a Nemzeti Ifjúsági Tanács tartott szakmai beszámolót a napokban befejeződött PRIME projektről. (cikkünk a záróeseményről)
A szombati napot a Székesfehérvári Alba Bástya Család-és Gyermekjóléti Központ zárta egy kiemelten fontos témában, melyben érintették a gyermekek mentális és családi helyzetét.
Kiemelt kép forrása: ÖKKFehérvár/Simon Erika