Szeptembertől nem csak új tanév, hanem egy új időszámítás is kezdődik a köznevelésben. Bizonyos tárgyakat és dolgokat tiltanak, valamiket pedig korlátozni fognak. Ebben cikkben ezt a témát járjuk körül a mottónkhoz méltóan röviden, érdekesen és diákul. Amit viszont mindenképp fontos az elején kiemelni, hogy az iskolai telefonhasználatot az intézmények saját hatáskörben tudják szabályozni!
Mit nem vihettek be az iskolába?
“tanuló által nem vihető be
a) a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti közbiztonságra különösen veszélyes eszköz,
b) azon tárgy, amelynek birtoklása
ba) a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvényben vagy
bb) a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvényben
foglaltak szerint büntetendő, vagy
c) a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére nem értékesíthető termék.” – forrás: 245/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet
Mik is a használatukban korlátozott tárgyak?
Különösen a mobiltelefonok -, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök.
Ezek mikor minősülnek használatukban korlátozott tárgyaknak?
“a) a tanítási nap folyamán
aa) az általános iskola 1-8. évfolyamán,
ab) a gimnázium 5-12. évfolyamán,
ac) a szakgimnázium 9-13. évfolyamán,
b) a foglalkozások ideje alatt a kollégiumban,
c) a foglalkozások, tanórák ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is – az alapfokú művészeti iskola minden évfolyamán vagy
d) a tanórák, a szakmai oktatás, illetve a szakképesítésre felkészítő szakmai képzés szerinti foglalkozások ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is – a szakiskola minden évfolyamán” – forrás: 245/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet
Beviheted például az okostelefont és a tabletet?
Igen, beviheted, de a használatuk iskolai házirendben lesz részletszabályozva.
Mik az intézmény általi átvétel és visszaadás szabályai?
A használatában korlátozott tárgyat a tanítási nap kezdetén, a tanítási órák megkezdése előtt – kollégiumban a foglalkozás megkezdése előtt – az intézmény házirendjében meghatározottak szerint le kell adni – a kollégium kivételével – a tanítási nap időtartamára, és azt a házirendben meghatározottak szerint visszakapja.
Nem véletlenül emeltük ki, hogy az iskolád házirendje ad ezzel kapcsolatban részletes szabályozást, hiszen minden iskolában fennállhat a lehetőség arra, hogy más módon szabályozzák a leadást, sőt még arra is adhat lehetőséget, hogy egyáltalán ne kelljen leadni.
Hol fogják tárolni az általad leadott tárgyat?
A házirendben meghatározott elzárt helyen.
Kinek adják át a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére nem értékesíthető termékeket és a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti közbiztonságra különösen veszélyes eszközöket, amennyiben azok birtoklását jogszabály nem zárja ki?
A szülődnek, vagy törvényes képviselődnek adják ki ha nem vagy nagykorú. Ha nagykorú vagy, akkor neked, ha pedig kétséget kizáróan megállapítható, hogy a tiltott tárgy tulajdonosa harmadik személy, a harmadik személynek.
Ki veszi át és tárolja a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére nem értékesíthető termékeket és a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti közbiztonságra különösen veszélyes eszközöket?
A házirendben meghatározott személy veszi át és tárolja visszaadásáig.
Milyen állapotban kell visszakapnod a tárgyat?
Az átvétel időpontja szerinti állapotban kell visszaadniuk.
Használhatod-e órán az okoseszközödet? Pl. tableten szeretnél jegyzetelni
Igen, amennyiben az iskolai házirend lehetőséget ad rá.
Ki és miképp engedélyezheti a tárgyak birtoklását és használatát?
Az igazgatód a nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján egészségügyi célból, a pedagógusod pedig pedagógiai célból engedélyezheti a tárgyak használatát és birtoklását a tanulmányi rendszerben úgy, hogy meghatározza a birtoklás és használat célját, az engedély érvényességének időtartamát (tanóra, foglalkozás, tanítási év) és a birtokolható tárgyat.
Miképp zajlik az ellenőrzés?
I. eset:
Ha arra utaló információ merül fel, hogy a nevelési-oktatási intézmény területén olyan tárgyat birtokolsz, ami a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvényben vagy a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvényben foglaltak szerint büntetendő, akkor a szabályok betartását a pedagógus, valamint a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott alkalmazott jogosult ellenőrizni, azzal, hogy felszólít a téged, mint tanulót annak igazolására, hogy a tiltott tárgy nincs a birtokodban, és ezzel egyidejűleg értesíti a nevelési-oktatási intézmény rendjének fenntartásában közreműködő személyt (mondjuk iskolaőrt), az általános rendőri szervet és a szülődet, törvényes képviselődet.
II. eset:
Ha arra utaló információ merül fel, hogy a nevelési-oktatási intézmény területén a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti közbiztonságra különösen veszélyes eszközt vagy használatában korlátozott tárgyat (pl.: telekommunikációs eszközök – különösen a mobiltelefonok -, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök) engedély nélkül tartasz birtokodban, akkor a szabályok betartását a pedagógus jogosult ellenőrizni, azzal, hogy elsősorban felszólít a tárgy átadására, amennyiben felszólítás ellenére a tárgyat nem adod át, felszólít annak az igazolására, hogy a tiltott vagy használatában korlátozott tárgy nincs a birtokodban.
III. eset:
Ha tanítás vagy a kollégiumi foglalkozás birtokodban tartasz a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti közbiztonságra különösen veszélyes eszközt vagy használatában korlátozott tárgyat (pl.: telekommunikációs eszközök – különösen a mobiltelefonok -, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök), akkor azt tőled, mint tanulótól a pedagógus átveszi.
Mi tartozik a nevelési-oktatási intézménynek, ezen rendelet vonatkozásában? Azaz melyik intézmények területére vonatkozik a feljebb említett I. és II. eset? (területi hatály)
Az általános iskola, a gimnázium, a szakgimnázium, a szakiskola, a készségfejlesztő iskola, az alapfokú művészeti iskola, a kiegészítő nemzetiségi nyelvoktató iskola, a gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmény és a kollégium. – forrás: a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 7. § (1) bekezdés b)-j) pontja
45/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és a használatában korlátozott tárgyak köréről, valamint a tárgyakra vonatkozó eljárásrend részletes szabályairól teljes terjedelemben itt érhető el:
Kérdés esetén keress minket bizalommal! Akár az info@diaktajekoztatas.hu-n, akár social media felületeinken.
Kiemelt kép forrása: pexels.com