A helyszín Székesfehérvár, óriási a feszültség már az ifjú delegáltak körében, akik hetek-óta készültek a március 21-23-ig tartó XIII. Országos Diákparlamentre (ODP), amit szinte már hagyományként, hatodik alkalommal rendeznek meg a Királyok Városában.
Péntek - Nyitó plenáris ülés
Miután az ország mind a 19 comitatusából* *(latinul a megye) megérkeztek a képviselők, akik előzetesen megyéik diákparlamentjein lettek megválasztva, a tartományuk nevével ellátott péklapát-szerű táblákat feltartva, és a Székesfehérváriak nagy örömére, díszesen és büszkén vonulhattak fel és át a Sóstói Stadionba, ami a következő napokban az ODP “főhadiszállásaként” üzemelt.
Miután lepakoltak a bázisban, a helyeiket pedig elfoglalták, elkezdődött a nyitó ülés, amelyen a 117 diák résztvevőt beszédében köszöntötte Mészáros Attila, Székesfehérvár Megyei Jogú Város (továbbiakban MJV) alpolgármestere, Dr. Cser-Palkovics András polgármester és Dr. Maruzsa Zoltán, köznevelési államtitkár.
Ezután Dr. Maruzsa Zoltán vette át a szót és ismertette a jelenlévőkkel a 2024-es ODP ajánlásai pontjainak állását.
Az Országos Diáktanácsról (továbbiakban ODT), valamint elmúlt egy éves munkájukról pedig a tanács tagjai; Nagy Anna és Lehota András Péter számoltak be.
Emellett, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnökének, Kovács Péternek a szervezetük bemutatásáról tartott előadását hallgathatták, valamint kedvcsinálóként, az előző évi ODP-n készült képek montázsát nézhették meg a résztvevők.







Péntek - fórum
A nap második felében, pedig a fórum keretein belül kérdezz-feleleket tartottak a döntéshozókkal a küldöttek, akik előre megírt, vagy spontán (helyben) felmerült kérdéseiket tehették fel:
Maruzsa Zoltánnak, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkárának,
Balatoni Katalinnak, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkárának,
Hajnal Gabriellának, a Klebelsberg Központ elnökének,
Brassói Sándornak, az Oktatási Hivatal elnökének,
Dr. Vanó Renátának, az Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettesének,
Dr. Aáry-Tamás Lajosnak, oktatási jogok biztosának.
A beszélgetések békés környezetben zajlottak Pintér Ambrus, a Diáktájékoztatás főszerkesztője, mint moderátor segítségével.
Az este talán legérdekesebb nyílt kérdése Nagy Barnabás, budapesti ODT tag részéről fogalmazódott meg, ezáltal a szerepeket felcserélve a döntéshozók és diákok között.
,,Önök szerint, mi a legnagyobb gondja az oktatási rendszernek Magyarországon?”
Szerinte a legjobb vezetők nem csak a sikereit látják, hanem a problémáit is a rendszernek, ez a kérdés, amit a diákok maguknak és egymásnak szoktak feltenni most a vezetők felé irányult.
“Ha minden kapu nyitva állna, pénzügyi vagy bürokrácia lehetőség megadott lenne, akkor mi lenne az első, amin változtatnának a jelenlegi oktatási rendszerben?” -folytatta Barnabás.
A válaszok változatosak voltak a döntéshozók részéről: szeretnék, és törekednek arra, hogy mindenki megtalálja a helyét a rendszerben, hogy még több gyógypedagógus legyen, az SNI-s fiatalok még teljesebb ellátásban részesüljenek (Hajnal Gabriella), még kevesebb korai iskolaelhagyó legyen (Dr. Maruzsa Zoltán), pedagógusokat még jobban tudják támogatni (Balatoni Katalin).
Volt, ami a diákokhoz szólt bizalommal, hogy aki elkezdi az egyetemet, az fejezze is be, jöjjön ki oklevéllel vagy diplomával (Dr. Vánó Renáta), Dr. Maruzsa Zoltán pedig még elárulta, hogy emlékiratot fog írni a munkássága alatt elért sikerekről és kudarcokról valamikor a közeljövőben.
Dr. Aáry-Tamás Lajosnak, pedig ha lenne varázspálcája, akkor még nagyobb hangsúlyt helyezne az Országos Diákparlamentre, valamint az oktatáspolitikát (a fontossága sorrendjében) még figyelemreméltóbbá varázsolná.
A sok elhangzott megemésztendő válasszal és gondolattal tértek vissza a szállasukra a delegáltak, amiket ötvözhettek a saját ajanlásaikkal a következő napok folyamán.
Szombat - szekcióülések
Ez a nap a leghosszabb az ODP során, hiszen a szerkesztőbizottsági tagok számára 24 órával nem ér véget az érdemi munka, hanem szombat reggeltől vasárnap reggelig és azután is tart.
Erre felkészülve a “régi motorosok” már kényelmes ruhában, kávéval a kezükben ültek be a saját csoportjukhoz. Az első ODP-jükön lévőkkel, pedig a szekcióülések első fele folyamán ismerkedhettek meg csapatépítő játékokon, beszélgetéseken, eszmecseréken és a közös étkezések alatt.
Az új barátaikat, Székesfehérvár történelmét és a Városháza épületét egy közös séta keretein belül ismerhették meg jobban, mielőtt visszatértek volna a stadionba, ahol a várva várt rész következett: a pontok megfogalmazása.
Részletesen már előre kidolgozott, de a csapatukkal helyben megformált ajánlásokról tárgyaltak és szavaztak a képviselők.
Volt javaslat amit elvetettek, többek közt; hogy az Országos Diáktanácsnak legyen válogatott focicsapata, vagy hogy 5. osztály után tiltsák be a matekot, volt amin sokat vitáztak, például, hogy a tankötelezettséget emeljék-e meg 17 éves korra, de volt, ami teljes egyetértéssel átment, például az egynél többször évet ismétlő diákok számára felzárkóztató programokat fejlesszenek, vagy hogy minden végzős diák a számára kiadott, általa használt okos eszközöket megvehessék kedvezményes áron, esetleg megkaphassák ingyenesen.
Az ülések végére, csoportonként átlagosan 12 ajánlási pontot fogalmaztak meg, összességében pedig 142 pontot, amiket a szekcióülésen megválasztott 33 tagú szerkesztőbizottság szortírozott, sűrített össze, szövegezett meg, megvitatott, megszavazott, majd végül a kész javaslatcsomagot “tálalta” a delegáltak és döntéshozók felé a vasárnapi záró ülésen.













Szombat este - szerkesztőbizottsági ülés/táncház
Míg a szerkesztőbizottsági tagok elmentek az „éjszakai műszak” helyszínére a megbízott feladatok teljesítésére, és szekcióüléses csoportjuk képviseletére, addig a többi delegált a hosszú nap feszültségét és fáradságát a táncparketten ugrálhatta ki, a boogie-zás után pedig a szerkesztőbizottsági tagokkal ellentétben, nyugovóra térhettek.
A Szerkesztőbizottság további 12 óra elteltével 142-ről 49-re csökkentette az ajánlási pontok számát, Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármesternek és Dr. Jásper András, Diákközéletért Alapítvány elnökének segítségével.
Egy perc szemhunyás nélkül, (fejenként kb. 5 kávéval a szervezetükben) pedig már a többiekkel ültek vasárnap reggel a Sóstói Stadionban, ahol megkezdődött a záró plenáris ülés.
Vasárnap - Záró plenáris ülés
Az új ajánlási pontokkal ellátott papírokkal a kezükben foglaltak helyet a delegáltak, amiknek most következett a megvitatása és megszavazása.
A záró ülés végéhez érve, a 48 pontos javaslatcsomag ünnepélyes átadására, elköszönő beszédek meghallgatására, (az ODP-n készült képek és videók montázsának megnézésére) és közös képek és interjúk készítésére került sor. Az ajánlási pontokat itt éred el:






A delegáltak elbúcsúztak, de a munkájuk közel sem ér véget!
Az 2025-ös ODP-n készült interjúkat és videós beszámolókat az Országos Diáktájékoztatás és az Országos Diáktanács Instagram oldalán nézheted meg.