Átadó ünnepséget tartott az ENSZ Ifjúsági Küldötti Program február 20-án

Átadó ünnepséget tartott az ENSZ Ifjúsági Küldötti Program február 20-án

Az ENSZ Ifjúsági Küldötti program átadó ceremóniát tartott, aminek keretén belül a 2024-es senior ifjúsági küldött, Brimo Widad hivatalosan is átadta a tisztséget a 2025-ös senior ifjúsági küldöttnek, Wettstein Annamáriának. Az eseményre február 20-án került sor, és az Ybl villa adott neki otthont.

Az ünnepségen számos hivatalos szerv képviselője vett részt, többek között Dr. Kovács Orsolya, a Sándor-palota külügyi igazgatója, Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára, Dr. Kertész Ágnes, a Külgazdasági és Külügyminisztérium nemzetközi együttműködésért felelős helyettes államtitkára, valamint Bogyay Katalin nagykövet asszony, a Magyar ENSZ Társaság elnöke.

Az esemény moderátora Moravecz Márton, az Ifjúsági Küldötti Program stratégiai együttműködésekért felelős ifjúsági szakértője volt.

A ceremónia Nagy-Vargha Zsófia, illetve Dr. Kertész Ágnes beszédével indult, majd őket követte Sövegjártó Virág, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnökségi tagja, aki saját köszöntőjét mondta el. Ezt követően Brimo Widad összegezte a 2024-ben elért eredményeit és munkáját a programnak az ő vezetése alatt. Ezután Bogyay Katalin nagykövet asszony és Mohay Gergely, Kulturális és Innovációs Minisztérium Fiatalokért Felelős Főosztály vezetője mondott beszédet, majd Kovács Domokos Péter, a küldötti program 2022-es küldötte köszönte meg Widad munkáját.

A ceremónia zárásaként Widad ünnepélyesen átadta a küldötti program szimbolikus kitűzőjét Annamáriának, aki ezt követően elmondta első beszédét a program 2025-ös senior ifjúsági küldötteként. Annamária programját is ismertette, ezt az alábbi bekezdések foglalják össze:

A 2025-ös ENSZ Ifjúsági Küldötti Program kiemelt fókuszterületei az önkéntesség népszerűsítése, a mentális egészség és digitális tudatosság, valamint a fenntarthatóság. Wettstein Annamária, a 2025-ös senior küldött, korábbi, 2024-es junior küldött programindító beszédében hangsúlyozta, hogy a fiatal generációt érintő legfontosabb kihívásokra közösségi alapú, cselekvésorientált megoldások szükségesek.

Mentális egészség és digitális tudatosság – egy szorongó generáció támogatása

A COVID-19 időszaka alatt a fiatalok mentális egészsége drámai módon romlott, a közösségi élmények hiánya és a digitális tér túlzott térnyerése miatt. Az izoláció sok fiatalt szorongással és depresszióval sújtott, amely hosszú távon is érezteti hatását. A Z generáció digitális térben való jelenléte tovább növekedett, ami fokozta az ezzel járó mentális terheket.

Ezért a küldötti év első prioritása a közösségi szintű fellépés a digitális tudatosság és a mentális egészség érdekében, amely összhangban áll a Fenntartható Fejlődési Célok (SDG) 3. célkitűzésével: Egészség és jóllét.

A cél egy olyan társadalmi párbeszéd és program kialakítása, amely gyakorlati megoldásokat kínál a fiatalok digitális jóllétének megőrzésére, és a szorongás, depresszió megelőzésére.

Önkéntesség – lehetőség értékteremtésre és közösségi beágyazottságra

Az ENSZ Ifjúsági Küldötti Program második prioritása az önkéntesség népszerűsítése, amely egyaránt támogatja a fiatalok mentális jóllétét és társadalmi elköteleződését. Magyarországon az 50 órás kötelező önkéntességlehetőséget biztosít arra, hogy a fiatalok betekintést nyerjenek értékteremtő szervezetek munkájába, de ezt sokan csak „kötelezőként” élik meg, valódi élmény és tapasztalatszerzés nélkül.

A cél egy olyan platform létrehozása, amely segíti a fiatalokat az önkéntes lehetőségek megtalálásában, személyre szabott ajánlásokkal támogatva őket. Az önkéntesség az informális oktatás egyik leghatékonyabb eszköze, így ez a Fenntartható Fejlődési Célok 4. célkitűzéséhez: Minőségi oktatás kapcsolódik.

Az önkéntesség személyes hatása is megkerülhetetlen: Wettstein Annamária saját példáján keresztül mutatta be, hogy az 50 órás önkéntes program hogyan formálhatja a fiatalok pályáját és szemléletét. Saját tapasztalatai szerint azok a fiatalok, akik érdemi önkéntes munkát végeztek, sokkal szélesebb látókörrel és elköteleződéssel léptek tovább a jövőjük formálásában.

Fenntarthatóság – optimizmus és cselekvés egy élhető jövőért

A fiatalok jövőképe szorosan összefügg azzal, hogy milyen környezeti és társadalmi feltételeket tapasztalnak a jelenben. A klímaszorongás egyre gyakoribb jelenség, amely sok esetben a tehetetlenség érzéséből fakad.

A küldötti év harmadik prioritása a fenntarthatóság elősegítése, amely két alapvető elemből áll:

1. A fiatalok optimistább jövőképének kialakítása – a fenntarthatósággal kapcsolatos pozitív változások és elért eredmények láthatóvá tétele.

2. A cselekvés elősegítése – helyi és országos szintű projektek támogatása, amelyek révén a fiatalok valódi változásokat érhetnek el.

A program részeként olyan vitakultúrát és problémamegoldó gondolkodást fejlesztő országos kezdeményezéseket indítunk el, amelyek segítik a fiatalokat abban, hogy ne csak elszenvedői, hanem alakítói legyenek a fenntarthatósággal kapcsolatos döntéseknek. Ez nemcsak helyi, hanem ENSZ-szinten is hozzájárul a magyar fiatalok képviseletéhez és szerepvállalásához.

Ez a prioritás a Fenntartható Fejlődési Célok 13. célkitűzéséhez: Éghajlatváltozás elleni fellépés kapcsolódik.

Összegzés

A 2025-ös ENSZ Ifjúsági Küldötti Program három kiemelt területre összpontosít:

– Mentális egészség és digitális tudatosság – a fiatalok rezilienciájának erősítése a digitális korban.

– Önkéntesség népszerűsítése – lehetőség teremtése a fiatalok számára, hogy értékes célt találjanak, amely hozzájárul közösségi és személyes fejlődésükhöz.

– Fenntarthatóság – egy optimistább jövőkép kialakítása és a cselekvőképesség erősítése.

A célunk egy olyan környezet kialakítása, amely támogatja a fiatalokat abban, hogy aktív alakítói legyenek saját jövőjüknek – Magyarországon és nemzetközi szinten egyaránt.

Az ünnepség hivatalos programját követően fogadással várta a helyszín a vendégeket, amely során számos fotóra és kellemes beszélgetésre került sor a résztvevők között.

Köszönjük a program partnereinek, a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak, a Sándor-palotának, valamint a Nemzeti Ifjúsági Tanácsnak a támogatást!