A női részvétel erősítése a diplomáciában

A női részvétel erősítése a diplomáciában

Az ENSZ Ifjúsági Küldöttek minden évben kijelölhetnek saját prioritásokat, amelyek az ENSZ céljaival is összhangban vannak, valamint a magyar fiatalok számára is értékes üzenetet hordoznak. A 2024-es év küldötti céljai közé tartozik a nemek közötti egyenlőség, a hátrányos helyzetű fiatal nők hangjának eljuttatása az ENSZ-be, lehetőségek teremtése, és a fiatal nők támogatása.

Wettstein Annamária – Junior ENSZ Ifjúsági Küldött részt vett a Nemzetközi Visegrádi Alap Slovak Foreign Policy Association által szervezett, témával kapcsolatos képzésén.

„Számos kutatás rávilágít a nemekkel kapcsolatos előítéletekre, és az ebből fakadó akadályokra.
Sok női hallgató kezdetben a nemzetközi politikában képzeli el a karrierjét, de úgy érzi, hogy a diplomáciában jellemző kultúra nem kedvez a nők érvényesülésének. A női példaképek hiánya tovább súlyosbítja ezt a problémát, és azt a meggyőződést erősíti, hogy a diplomácia nem megfelelő terület a nők számára.” – olvashatjuk a problémafelvetést.

Az említett kihívások leküzdésére kínáltak megoldásokat és módszereket a V4 által támogatott képzés előadásai és workshopjai arról, hogyan befolyásolják a sztereotípiák, előítéletek és társadalmi elvárások a nők helyzetét – különösen vezető pozíciókban.

Íme egy kis ízelítő!

Mégis hogyan formálják a sztereotípiák a döntéseinket?

Elsőre meglepő lehet, mennyire automatikusan és tudat alatt ítélkezünk másokról – akár olyan apróságok alapján, mint az arcvonások, vagy a hangszín. A nők gyakran kedvességhez és empátiához kapcsolódó sztereotípiák alapján kerülnek megítélésre, miközben vezetői kompetenciájukat alulértékelhetik. Ezek a reflexszerű társítások nemcsak egyéni karriereket nehezítenek meg, hanem a szervezeti döntéshozatalt is torzíthatják.

Az „agency paradoxon” – kettős elvárások nőkkel szemben.

A vezetői szerephez gyakran társulnak olyan tulajdonságok, mint az asszertivitás, magabiztosság és döntéshozatali képesség, amelyeket hagyományosan „férfias” tulajdonságokként azonosítanak. Ugyanakkor a nőktől továbbra is elvárják a „nőies” viselkedést és együttműködést.

Hogyan javíthatunk ezen a tendencián?

      • A személyes tulajdonságok helyett kompetenciákra fókuszáló értékelés,

      • női példaképek bemutatása,

      • képzések és párbeszéd mind segíthetnek a sztereotípiák lebontásában.

    Miért fontos ez a diplomáciában?

    A diplomáciában nemcsak egyenlőségre van szükség, hanem a diverzitás elérésére is. A női vezetők jelenléte olyan perspektívákat is hoz, amelyek továbbgazdagítják a diplomáciai folyamatokat, és hozzájárulnak a méghatékonyabb döntéshozatalhoz.

    A nemek közötti egyenlőség a diplomáciában nem pusztán cél, hanem eszköz is a kiegyensúlyozottabb és az igazságosabb mindennapok megteremtéséhez.